17 Ağustos 2017 Perşembe

Madımak Yemeğinin Tarifi ve Faydaları

Eğer ot yemeklerini seviyorsanız madımak yemeğini mutlaka denemelisiniz. Çok fazla bilinmemesine rağmen kendine özgü bir tadı olan madımağın çok farklı sunum şekilleri vardır. İlk bakışta ıspanak yemeğini andırsa da tadı ıspanağa göre çok farklı ve ıspanak gibi insanın ağzını kamaştırma özelliği yoktur. Ispanak içerdiği çeşitli farklı enzimlerle insanın ağzında bir kamaşma hissi uyandırır. Madımak oldukça faydalı bir bitkidir. Anadolu’da madımak otu olarak da bilinir. Madımak otu şifalı bitkiler arasındadır. Madımak salatası adıyla pişirilmeden de yenebilir. Bunun yanında madımak çorbası da vardır. Madımak otunun idrar söktürücü bir yanı vardır. Ayrıca bir diğer özelliği de basur ve adet kanamalarına iyi gelmesidir.

Madımak Yemeğinin Tarifi ve Faydaları

Madımak tarifi ve yapması oldukça kolaydır. Madımak yemeği için gerekli olan malzemeleri sayacak olursak: 500 gram madımak, 3 diş sarımsak, 1 çay bardağı bulgur, 1 kuru soğan, tuz ve zeytinyağı.

İlk önce madımakları ayıklıyor ve ince bir şekilde kıyıyoruz. Tencerede ısıttığımız sıcak suyun içine madımakları yerleştirip pişmesine yakın üzerine bulguru ekliyoruz. Bununla birlikte aynı anda bir tavada zeytin yağında soğanlarımızı ve sarımsaklarımızı kavuruyoruz. Suyunu çeken madımak yemeğimizin üzerine soğan ve sarımsakları ekliyoruz. Tuzumuzu atıp karıştırıyoruz. Bununla birlikte tat katması için salça da eklemek mümkündür.

Bunların yanında tamamen kendi ağız tadınıza bağlı olarak çok çeşitli sebzelerle de madımağı tüketebilirsiniz. Bunların başında pastırma, kavurma, sucuk gibi et ürünleri gelmektedir. Ancak en basit ve doğal tarifi bu yazıda size anlattığımız şekildedir. Madımağın gerçek tadını almak isteyenler bu tarifi uygulayarak bunu gerçekleştirebilirler.

Gördüğünüz gibi yapımı oldukça kolay bir yemekle karşı karşıyayız. Besin değeri yüksek bu yemeği çocuklarımıza yedirip sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayabiliriz. Madımak bitkisi ıspanak kadar popüler hale gelmiş bir bitki değildir. Özellikle tadı ıspanağa göre daha azdır. Aynı ıspanakta da olduğu gibi yoğurt ve sarımsak kullanılarak servis edilebilir. Hatta üzerine lezzet katması için fırında eritilmiş tereyağ da dökülebilir. Aynı mantı üzerinde kullanıldığı gibi. Bu sayede madımak sevmeyen pek çok çocuk madımak yemeye ikna edilebilir.