24 Ağustos 2017 Perşembe

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu özellikle kış aylarında çok fazla rağbet gören bitkilerin başında gelmektedir. Kuşburnu çayının yanında, Kuşburnu marmelatı da kuşburnundan elde edilen ve kendine özgü çok fazla yararı olan bir yiyecektir. Kuşburnunun içindeki çeşitli enzimler insan bünyesini hastalıklara karşı bağışıklı bir hale getirir.

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu bitkisini çok çeşitli şekillerde tüketmek mümkündür. Bunları içinde en önemlilerinden bir tanesi de Kuşburnu Marmelatı’dır. Peki, Kuşburnu marmelatı nasıl yapılır? Bunu kısaca anlatmaya çalışalım:

Kuşburnu marmelatı için gerekli olan malzemeler:

4 su bardağı toz şeker
Su
1 yemek kaşığı limon suyu
1,5 kilo kuru kuşburnu

Kuşburnu Marmelatının Yapılışı

İşe ilk önce elimizdeki kuşburnuları ayıklamakla başlayabiliriz. Bir gece önceden bir kaba koyup, kabın içini kuşburnuların tamamı içeride kalacak şekilde su ile doldurmalıyız. Çok fazla olmasına gerek yok ama tüm kuşburnular suyun içinde kalmalı. Sabaha kadar bu şekilde bekletildikten sonra ikinci işlem olarak kaynatma işlemi yapılır. Kuşburnu ezilmeye başlayana kadar kaynatılmalıdır. Bu işlem genelde 2 ila 3 saat kadar sürmektedir. Bu işlemden sonra da tüm kuşburnuları güzelce blenderdan geçiriyoruz. Bu işlemden sonra da kendimiz elimizdeki süzgeci kullanarak ikinci bir defa ezerek bu süzgeçten geçiriyoruz.

Elde ettiğimiz ezme kıvamındaki kuşburnunu kaynatmaya başlıyoruz. Ancak bu kaynatma aşaması süresince sürekli olarak karıştırmamız gerekmekte. Kaynamaya başlayınca içine şeker ilave ederek kaynatma işlemine devam ediyoruz. Kaynattığımız kuşburnu marmelatı kıvamını kontrol etmek için bir kaşık ayırırız. Bu işlemi kaşık içindeki marmelat soğuduktan sonra yaparsak kıvamını daha iyi anlayabiliriz. Kıvamı yerindeyse üzerine limon sıkarak tencerede 5 dakika süreyle yine kaynatmaya devam ediyoruz.

Kuşburnu marmelatını, bir diğer adıyla kuşburnu reçeli, kışlık olarak da yapabilirsiniz. Eğer kışın tüketmek isterseniz yaptığınız marmelatı kavanozlara doldurduktan sonra kapağını sıkıca kapatıp, ters çevirerek saklayabilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız marmelat konserve özelliğine sahip olur ve aylarca saklanabilir.

Kuşburnu, içerdiği C vitamini sayesinde pek çok hastalığa ve rahatsızlığa faydalıdır. Kuşburnu çayı tüketemeyen çocuklara, günde bir öğün kuşburnu marmelatı yedirmek hem gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlar, hem de alacakları C vitamini ile vücut dirençleri artar.