19 Ağustos 2017 Cumartesi

Doğal Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde yoğurt hemen hemen her evde yapılabilmektedir. Doğal yoğurdun yapımında göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta diğer süt ürünlerinde de olduğu gibi kullanılacak sütün kalitesidir. Sütün sağıldığı hayvanın bile ne tür besinlerle beslendiği üretilecek yoğurdun ne kadar doğal olacağı üzerinde etkilidir. Bu sebeple doğal yoğurt üretilirken sulandırılmış fabrika üretimi sütler yerine, doğada kendi halinde beslenmiş ineklerin sütünden kullanılması gerekmektedir.

Doğal Yoğurdun Faydaları Nelerdir?


Yoğurdun faydaları nelerdir? Yoğurdun içerinde yüksek kalitede protein ve kalsiyum vardır. Bu da çocuklar için gerekli olan iki önemli maddedir. Çocuklarınızın süt tüketmesi kadar yemeklerin yanında bir kase doğal yoğurt tüketmeleri de gelişimlerini son derece olumlu şekilde etkileyecektir. Bunun yanında probiyotikler de zararlı bakterilerle savaşma konusunda çocuklara bağışıklık kazandırmaktadır. Bu sayede nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara da hazırlıklı olurlar.

Doğal yoğurt, diğer yoğurtlara göre insanları daha uzun süre tok tutar. Bunun sebebi ise üretildiği sütün içinde herhangi bir katkı maddesi olmaması ve sütün sulandırılmamış olmasıdır. Yoğurt yiyen insan tok kalarak kolayca kilo verebilir. Bunun yanında, kilo verirken kaslarınız da güçlenir. Gün içinde çok fazla tuz tüketen insanlar, yoğurt tüketerek bu tuz tüketimlerini dengelerler. Yoğurt yiyerek vücutta bulunan fazla miktardaki sodyum dışarı atılır.

Doğal yoğurt kullanılarak yapılan diğer yiyecekler de son derece sağlıklı olurlar. Örneğin yemeklerimize eşlik eden cacık ya da ayran gibi ürünler, tuz, salatalık ya da sarımsaklarla birleşince ortaya gerçek anlamda bir doping ilacı çıkar.

Yoğurdun şu ana kadar bilinen hiç bir yan etkisi olmamıştır. Tamamen sağlıklı olan yoğurdun yanında doğal üretim bir yoğurt çok çok fazla sağlıklıdır. Bu noktada yine süte dönüş yapacağız. Çünkü inekten alınan sütün temizliği yoğurdu da doğrudan etkiler. Steril ortamda saklanmayan sütün içindeki organizmalar doğrudan yoğurda da geçecektir. Bu da eğer yoğurdu tüketen insanların sağlıklarının bozulmasına sebep olabilir. Günümüzde su katılmamış günlük köy sütü bulanlar ürettikleri doğal yoğurt ile gerçekten sağlıklı beslenmenin tadını çıkartıyorlar.