27 Ağustos 2017 Pazar

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Reçeli Nasıl Yapılır?

Aslında böğürtlen bir çeşit çalı bitkisidir. Ancak bitkinin meyvesi inanılmaz derece güzel tadı, kokusu ve faydası olan bir meyvedir. Böğürtlen genellikle ormanlık alanlarda yol kenarlarında ya da bahçe duvarlarının kenarlarında yetişir. Özellikle yaz aylarında yol üzerinde araçlarını durdurarak böğürtlen toplayan insanları görmek mümkündür. Böğürtlen toplarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta meyvenin üzerinize bulaşmasına dikkat etmek olacaktır. Çünkü böğürtlen lekesi kolay çıkarılabilen bir leke değildir.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Reçeli Nasıl Yapılır?

Böğürtlenin faydaları nelerdir kısaca anlatacak olursak: Böğürtlenin en büyük özelliklerinden bir tanesi tüketildiği taktirde tansiyonu düşürmesidir. Çabuk kana karıştığı için etkisini de anında gösterir. Bunun yanında hemen hemen tüm sindirim sistemi organlarına faydası vardır. Ağızda çıkmış yaralara, diş ağrılarına, diş etlerine, dil üzerindeki yaralara ve bademcik iltihaplarına iyi gelmektedir. Aynı şekilde basur ve idrar problemleri üzerinde etkilidir. Sadece meyvesi değil, böğürtlenin yaprağının ve kökünün de faydaları büyüktür. Böğürtlenin yaprağını vücuttaki yaralara sürerek yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte böğürtlen kökü kaynatılıp içilirse kandaki şeker oranını düşünür. Böbrek taşı düşürmek için de içilmesi çok önemlidir.

Böğürtleni yiyerek tüketmenin yanında bir de reçelini yaparak tüketmek mümkündür. Böğürtlen reçeli kahvaltılarda masamızı süsleyen önemli reçellerin arasındadır. Böğürtlen reçelinin nasıl yapıldığından kısaca bahsedecek olursak: 1 kilo böğürtlen, 1 kilo toz şeker ve limon suyu ihtiyacımız olan malzemelerdir. Böğürtlenleri yıkayarak işe başlayabiliriz. Tencerenin dibine biraz şeker koyuyoruz. Sonrasında böğürtlenleri şekerin üzerine yerleştiriyoruz. Böğürtlenlerin üzerine tekrar şeker ekliyoruz. Yani böğürtlenler iki şeker katmanının arasında kalıyor. Kısık ateşte bir buçuk saat kadar karıştırılarak böğürtlenin suyunu salması ve şekerle karışması için arada karıştırın. Reçel kıvamına geldikten sonra 2 dakika boyunca kaynatarak ocağı kapatın. Reçel soğuduktan sonra kavanozlara koyarak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Böğürtlen gibi böğürtlen reçelinin de faydaları çok fazladır. Tadından dolayı pek çok çocuk böğürtlen yemeyi pek istemezler. Ancak reçeli tam çocukların tam ağız tadına göredir. Bunun yanında yaşlılar ve hastalar içinde böğürtlen reçeli gerçek bir besin kaynağıdır.