13 Ağustos 2017 Pazar

Alıç Bitkisi Nedir? Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Birbirinden farklı çok sayıda bitkiye ev sahipliği yapan ülkemizde yetişen faydalı bitkilerden bir tanesi de Alıç bitkisidir. Peki daha önce alıç adını duymayanlar için Alıç bitkisi nedir? Alıç bitkisi sonbaharda ortaya çıkan ve dalları dikenli olan bir ağaçtır. Alıç’ın tadı yetiştiği yöreye bağlı olarak bazen ekşi, bazen de tatlı olabilir. Aynı şekilde tatlarıyla alakalı olarak renkleri de kırmızı, sarı ve yeşil gibi farklı renklere sahip olabilmektedir. Ülkemizde yetişen pek çok farklı türü vardır. Büyümesini tamamlamış bir Alıç ağacının boyu 10 ila 15 metre arasında değişmektedir. Ülkemizde yetişen alıç türleri daha çok çalılık alanlarda görülmektedir.

Alıç Bitkisi Nedir? Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç meyvesinin en çok faydalı olduğu organ kalptir. Kalp ile ilgili, özellikle ritm bozukluğu ve çarpıntı yaşayanlar için önemli bir meyve olduğu gibi zayıflık ve yüksek tansiyon sorunları yaşayanlar için de doğal ve eşsiz bir tedavi kaynağıdır. Bunların dışında, migren, baş ağrısı ve mide rahatsızlığı yaşayanların da tüketmesi gereken bir meyvedir.

Alıç meyvesi iki şekilde tüketilebilir. Meyveyi gün içinde en az 1 adet tüketmek zayıf bünyeleri bağışıklık sistemlerini hastalıklara karşı güçlendirmektedir. Ancak bu durumun sürekli olması için her gün tüketmek şarttır. Diğer bir kullanım şekli de alıçın çayını yapmaktır. Alıç çayı gün içinde istenildiği zaman tüketilebilir. Ancak alıç çayı yapmak, normal çaydan farklıdır. Çünkü alıç yapraklarını ve meyvesinin parçalarını normal çay şeklinde demlikte demlemek, içindeki yararlı enzimlerin kaybolmasına sebep olacaktır. Bu yüzden alıç yapraklarını ve meyvesini ufak parçalara ayırıp sıcak suyun içinde 5 dakika bekletmek ve daha sonra bu parçaları süzerek geride kalan suyu tüketmek, tam olarak almak istediğimiz faydayı bize sağlayacaktır.

Bununla birlikte gece yatmadan önce bir tutam alıç yaprağını oda sıcaklığında bulunan bir su bardağı suyun içinde sabaha kadar bekletmek ve sabah kalkar kalkmaz aç karnına bu suyu içmek kolesterole engel olarak akciğer etrafında yağ oluşmasını da engeller.

Alıç meyvesi tüketmenin yan etkilerini görmek de mümkündür. Özellikle kalp ilacı kullanan insanların alıç meyvesini tüketmeden önce doktorlarına baş vurmalarını öneriyoruz. Alıç meyvesinin sürekli kullanmaya bağlı olarak kullanan damarları genişletmesi gibi bir özelliği bulunmaktadır. Aynı özelliği taşıyan bazı kalp ilaçları ile birlikte kullanılması yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.