23 Ağustos 2017 Çarşamba

Ahududu Nelere İyi Gelir?

Ahududu, çalı görünümde ve dikenli olan ağaçlık alanlarda büyüyen bir bitkidir. Kırmızı renkte olan ahududu meyvesi hem taze olarak hem de kurutularak tüketilmektedir. Ahududu güzel kokan bir meyvedir ve yaz aylarında yetişmektedir. Toplumumuzdaki bir yanılgı olarak ahududu, genellikle böğürtlen ile karıştırılmaktadır. Oysaki hem tat olarak hem de görünüş olarak birbirlerinden farklı meyvelerdir. Ahududu meyvesi çileği andırır fakat çilekten ufaktır. Buna karşın böğürtlen ise yuvarlaktır.

Ahududu Nelere İyi Gelir?

Ahududu meyve olarak tüketilmesinin yanında reçeli yapılarak da tüketilebilir. Ahududu reçeli, tadı ve aroması ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasındadır. Reçelin yapımı oldukça basittir. 1 kilo ahududu, 3 su bardağı su ve yarım limonla kolaylıkla ahududu reçeli yapılmaktadır.

Şimdi bir de ahududu nelere iyi gelir, faydaları nelerdir bunlara bir göz atalım. Her şeyden önce ahududu tüketmek vücudun ihtiyacı olan enerjiyi almasına sebep olur. Ahududu yiyen insanlar gün içinde yorgunluk şikayetinde bulunmazlar. Ahududu bol miktarda A vitamini içerdiği için A vitamini eksikliği görülen kişilerin bolca tüketeceği bir meyvedir. Şeker hastalığı olanlar, böbrek ve idrar sorunları yaşayanların da tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Doğum yapacak bayanların doğumdan bir ay öncesinden itibaren ahududu tüketmeye başlamaları doğum sırasındaki kasılmaları ve doğum sancısını en aza indirir.

Eğer ağız, boğaz, diş gibi sindirim organlarıyla ilgili rahatsızlıklarınız varsa ahududu çiçeklerini kaynatıp gargara yapmanız sizi rahatlatacak, ağrılarınızı hafifletecektir. Yine, ahududu çiçeklerinin suyunu gözlerinize sürerek göz nezlesi ve arpacık rahatsızlıklarınızı doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz.

Ahududu bitkisinin yapraklarını kaynatarak, ahududu çayı elde edebilirsiniz. Ahududu yapraklarını demlikteki su ile kaynatıp yemeklerden sonra birer bardak içmeniz yemeği kolayca hazmetmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde mide ve bağırsaklarınızın çalışmasını bir düzenleyecektir. Ahududu çayı kabızlık şikayeti olanlar için de kullanılması tavsiye edilen bir içecektir.

Ahududu bitkisi, çoğunlukla ege bölgesinin ormanlık alanlarında yetişmekte ve diğer bölgelerde de bulunabilmektedir. Ahududu meyvesini toplamak çok kolay ve zahmetsizdir fakat toplarken dikenlerine dikkat etmelisiniz.